ماساژ رویایی https://www.dreammassage.ir/ ماساژ ، درمان ، آموزش Sun, 05 Sep 2021 09:07:28 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.3 https://www.dreammassage.ir/wp-content/uploads/2020/04/LOGO-S-100x100.png ماساژ رویایی https://www.dreammassage.ir/ 32 32 آب https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%a8/ https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%a8/#respond Sun, 05 Sep 2021 08:59:07 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=427 چون در عمل  گوارش و هضم غذا آب لازم است و در ادامه روند هضم غذا به منظور حرکت مواد غذایی در عروق تا رسیدن آنها به اندام ها نیاز به آب داریم.اما آب خالص سرد و تر است و به واسطه  ی نزدیکی به سرما و گرما، سردی  وگرمی عرضی می گیرد . بدون… ادامه »آب

نوشته آب اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
چون در عمل  گوارش و هضم غذا آب لازم است و در ادامه روند هضم غذا به منظور حرکت مواد غذایی در عروق تا رسیدن آنها به اندام ها نیاز به آب داریم.
اما آب خالص سرد و تر است و به واسطه  ی نزدیکی به سرما و گرما، سردی  وگرمی عرضی می گیرد . بدون اینکه ماده گرم یا سردی به آن وارد شود مثل  گرم شدن آب با آتش و…
تری آب باران از همه آبها بیشتر است .چون بر روی زمین جاری نبوده است تا مواد مختلف با آن آمیخته شود و باران زمستان در مقایسه با باران تابستان خالص تر است چون تابش خورشید ضعیف است و نمی تواند مواد غلیظ  را به بخار  تبدیل کرده و وارد آن کند.  باران بهاری در مقایسه با این دو در حد وسط قرار دارد.
اگر باران به همراه رعدوبرق باشد (مثل باران بهاری ) سخت لطیف است.  بنابراین به علت این لطافت احتمال عفونی شدن آن هم بیشتر است. در این حال برای جلوگیری از آلودگی این آب می توان آن را جوشاند تا دیرتر آلوده شود.
در مورد آب معادن هر یک طبع آن معدن را دارد و بسته به مواد موجود در آن در طیف خاصی از بیماری ها مفید است.
مثلا معدن گوگرد در بیماری های پوستی مثل اگزمای خشک و ویتلیگو و ورم مفاصل مفید است.
آب معدن آهن برای تمام احشاء مفید است خصوصا برای معده و کلیه و اما آب شور باعث خارش می شود و آب تلخ منجر به اسهال می گردد.
بهترین آبها آب چشمه است، خصوصا اگر از سنگ خارج شود و بر روی سنگ جریان داشته باشد. چون در این وضعیت احتمال عفونی شدن و آلوده شدن ان کم است اما اگر آب چشمه از زمین پاکیزه خارج شود، از این هم بهتر است چون اگر ناخالصی هم در آن باشد، خاک ناخالصی را جدا می کند. آب چشمه ای مفیدتر است که رو به مشرق جریان داشته باشد، خصوصا اگر از بلندی جاری شود. بهتر است آفتاب بر چشمه بتابد و باد بر آن بوزد. آب چشمه اگر زیاد باشد خیلی بهتر است تا اگر چیزی به آن وارد شد، کیفیت آب تغییر نکند.
آب آشامیدنی باید سبک باشد یعنی با سردی هوا زود سرد شود و با گرمی هوا زود گرم شود. این آب در تابستان در مقایسه با آب های دیگر گرم تر و در زمستان سردتر است و ضمنا غذا در آن زودتر می پزد.
آب  چاه و قنات در مقایسه با آب روان کیفیت ضعیف تری دارد چون مدتی در زمین ساکن بوده و با موادی که در خاک منطقه وجود دارد آغشته شده است. از طرفی بعلت قدرت و قوت خود از زمین خارج نمی شود بلکه بوسیله روش های مصنوعی و بدست بشر از زمین خارج می شود. این آب باعث تاخیر در هضم و گوارش غذا می شود و نفخ می آورد.
آب ایستاده خصوصا اگر بین درختان و در نیستان باشد مفید نیست. بطور کلی آب ایستاده در زمستان بعلت اضافه شدن برف به آن باعث افزایش بلغم می شود و در تابستان بعلت تابش خورشید صفرای آن اضافه می شود. پس این آب مفید نیست چون اجزا  لطيف آن تحلیل پیدا می کند و اجزا سنگین آن باقی می ماند. از طرفی بعلت سکون آن چیزهایی که در زمین اطراف است با آن آمیخته می شود. مصرف این آب برای تمام احشاء مضر است خصوصا اگر جراحتی در بدن باشد باعث بهبودی دیرهنگام آن است.
اگر آب ایستاده سرپوشیده باشد(مثل آب انبارهای قدیم) که آفتاب برآن نتابد در مقایسه با آبی که سرپوشیده نیست بهتر است.
بطور کلی هر آبی که طعم و رنگ و با مزه غیرطبیعی دارد مفید نیست. آبی که درختان مضر در آن روییدهباشند و یا کرم و زالو در آن باشد هم مضر است.

آزمودن آب

برای آزمایش اینکه از دو نوع آب کدام سبک تر و مفیدتر است، کافی است دو حجم مساوی از آنها را وزن کنیم، هر کدام از نظر وزنی سبک تر است از نظر نوع هم سبک تر و زودهضم تر و مفیدتر است.

آب خوردن

در موقع غذا خوردن نباید آب خورد و بهتر است مدتی صبر کرد و سپس آب خورد اما اگر نمی توان صبر کرد می توان کمی آب سرد نوشید.
آب خوردن صبح ناشتا، بعد از ورزش و فعالیت شدید، بعد از خارج شدن از گرمایه و شب هنگام هم مفید نیست.
بعد از غذای داغ هم آب خوردن مضر است اما اگر چاره نبود آب را مدتی در دهان نگاه داشته سپس کم کم قورت می دهیم. خوردن آب گرم غذا را سر معده نگه داشته و انسان را سیراب نمی کند و منجر به لاغر شدن می شود.
اما آب سرد اگر به اندازه متعارف و متعادل مصرف شود، برای تمام افراد سالم مفید است خصوصا در افرادی که معده گرم دارند، نوشیدن آب خنک بسیار مطبوع و مفید است.
آب سرد معده را قوت داده، هضم غذا را بهتر می کند اما اگر خلطی نیاز به يختن دارد مضر است.
اگر آب شدید سرد باشد برای بیماری های عصبی مضر بوده و حرارت غریزی را ضعیف می کند.

طعام
غذا


چون بدن انسان مرکب از 4 خلط است که همواره بر هم اثر کرده و از هم اثر می گیرند که این روند باعث کاهش قوای بدن می شود. بنابراین همواره نیازمند جایگزین کردن این تحلیل قوای بدنی هستیم این جبران را می توان بوسیله غذا انجام داد پس همواره بدن ما نیازمند مصرف غذا و مواد غذایی است.  آنچه خورده می شود سه هضم دارد. در معده، کبد و سپس در اندامها، وقتی یک ماده غذایی وارد بدن می شود، پس از انجام این سه هضم از آن غذا به هر عضو سهمی می رسد که جزیی از آن اندام می شود. این را غذا گویند اما دارو مثل هلیله -زنجبیل در مورد دارو هم این مراحل را طی می کند اما جزیی از اندام نمی شود بلکه باعث تغییر در کیفیت اندام ها می شود. حال هر چیزی که برکیفیت اندام کمتر از دارو اثر کند و کمتر از غذا با اندام ها یکی شود را داروی غذایی و یا غذای دوایی گویند(مثل پونه،شوید،کدو).

غذای اصلی بدن خون است که کیفیت آن گرم و تر است. در غذایی که مصرف می شود باید جز گرمی و تری غلبه داشته باشد اما هر ماده غذایی که مصرف می شود به اندازه جز گرمی و تری آن به بدن غذا می رساند و بقیه آن به فضولات تبدیل می شود، هیچ ماده غذائی نیست که جز گرم و تر در آن نباشد (حتی اگر در حد اندک)) وقتی جز گرم و تر غذا تحلیل پذیرفت نیاز به مصرف غذای مجدد پیدا می شود.
چرا بعضی غذاها را سرد و بعضی را گرم گویند چون از نظر قوت بعضی گرم تر و بعضی سردتر از بدن انسان هستند. وقتی غذا خورده می شود، حرارت بدن باعت می شود از حالت خامی خارج شده و گوارش  یابد سپس کیفیت آن ماده غذاییاز نظر سردی و گرمی در بدن انسان ظاهر شود.

زمان غذا خوردن

باید موقعی غذا خورد که واقعا گرسنه بود و هر گاه گرسنه شدیم، غذا خوردن را به تاخیر نیاندازیم و در موقع غذا خوردن تاهنوز اشتها داریم و کاملا سیر نشده ایم دست از غذا خوردن برداریم.
در موقع غذا خوردن ترتیب خوردن مواد غذایی را مراعات کنیم. مواد غذایی لطیف تر و روان تر را ابتدا خورده و سپس غذاهای غلیظ و دیرهضم خورده شود. اگر عکس این حالت باشد غذای لطیف زود گوارش پیدا می کند و بالای غذای غليظ گوارش نیافته ایستاده و چون نمی تواند از معده خارج شود بنابراین غذای غلیظ را هم تباه می کند.
بدترین نوع غذا خوردن آن است که چند نوع غذا در یک نوبت خورده شود.
بهتر است از نظر تعداد دفعات غذا خوردن سه بار در دو روز باشد روز اول صبح و شب و روز دوم ظهر. اگر به دو بار غذا خوردن در یک روز عادت داریم، یک مرتبه نباید آن را به یکبار کاهش داد و اگر به یکبار غذا خوردن در روز هم عادت داریم نباید یکباره به دو بار آن را افزایش داد چون هر دو باعث ضعيف شدن بدن می شود.
غذاهای لطیف برای سلامتی نسبت به غذاهای غلیظ مفیدتر هستند اما قوت غذایی و ماده مؤثره آنها در مقایسه با غذاهای غلیظ کمتر است. غذاهای غلیظ را باید وقتی واقعا گرسنه هستیم و به اندازه نیاز بدن مصرف کنیم.

اما اثرات انواع غذاها:

غذای چرب باعث کسالت است و اشتها را کم میکند.

غذای شور برای چشم مضر است.

غذای سرد باعث سستی و کسالت و ضعف است.

اگر ترشی ها را زیاد مصرف کنیم باعث پیری زودرس می شود.

از طرفی مصرف بعضی غذا ها باهم مفید نیست مثل:

دوغ و غوره

ماهی شور و یا گوشت نمکسود یا غوره یا دوغ

گوشت نمکسود یا سرکه و یا شیر

خربزه و عسل

خواب و بیداری

اگر رطوبت بدن متعادل باشد خواب نیز در حد اعتدال و خوب است.علت بیخوابی،بدخوابی،پرخوابی و خواب نامناسب تغییرات رطوبت بدن در وضعیت افزایش و کاهش آن است.اگر رطوبت بدن افزایش پیدا کند،باعث سنگین شدن خواب می شود و در مقابل اگر رطوبت بدن کاهش پیدا کند خواب سبک می شود.

مسئله مهم دیگر در خواب سردی و گرمی است اگ فرد سرد مزاج باشد خواب زیاد و اگر گرم مزاج باشد خواب کم است پس می توان گفت مثلا افراد بلغمی که سرد و تر هستند خوابی سنگین و زیاد دارند و یا افراد صفراوی که گرم و خشک هستند کم خواب هستند.

اما بدخوابی علت دیگری هم دارد و آن تغییر حالات آدمی از غم وشادی و اندوه و نشاط و خشم است.

چرا به خواب نیازمندیم؟

چون خواب بیشترین شباهت را به سکون و بیداری و بیشترین شباهت را به حرکت دارد و حرکت دائم و پیوسته باعث سوختن حرارت غریزی و گرم شدن
بدن و لطیف شدن اخلاط است و در بدن روح لطیف ترین جز است. بنابراین تحلیل روح بعلت حرکت در بدن از هر جز دیگری بیشتر است. بنابراین حرکت تمامی قوای بدن را ضعیف می کند چون قوت تمام قوای بدن بواسطه روح است و روح هم در نتیجه حرکت از تمام قوا بیشتر تحلیل می رود.
از طرفی چون آغاز خواب از مغز است و تمام قوای مغزی در خواب به  آسایشو آرامش می رسند بنابراین سهم مغز از خواب در مقایسه با دیگر اندام ها بیشتر است به همین علت است که بیخوابی به قوای مغزی آسیب می زند و باعث عدم تمرکز، اختلال شعور و … می شود.
در خواب هضم بهتر و کامل تر و زودتر اتفاق می افتد. اگر دو جزداشته باشیم که یکی اثر کننده و دیگری اثریذیرنده باشند و هر دو ساکن باشند، اثر کننده بهتر اثر کند و اثریذیرنده در حالت سکون بهتر اثر بپذیرد. در خواب حرارت غریزی که اثر کننده است بر روی غذا که اثریذیرنده است، بهتر اثر می کند پس هضم بهتری خواهیم داشت.
در خواب حرارت غریزی در داخل بدن می ماند و تحلیل پیدا نمی کند. این مسئله باعث سردتر بودن اندام بیرونی در زمان خواب نسبت به زمان بیداری و نیاز به بالا پوش در این زمان است.
ضمنا چون در خواب هضم بهتر و کامل تر انجام می شود پس قوت بیشتری از آن حاصل می شود تریها کمتر تحلیل می رود و تری بیشتری در بدن در مقایسه با زمان بیداری بوجود می آید.
اما اگر در بدن نیاز به پختن خلطی و یا رقیق شدن آن باشد بیخوابی مفیدتراست.
با توجه به مطالب گفته شده، مشخص می شود که از حرکت و بیداری دائم بیماری پدید می آید و از سکون و خواب دائم هم بیماری ایجاد می شود.پس همواره باید اعتدال را نگه داشت.
خواب صبح قبل از اینکه فعالیتی داشته باشیم و یا غذایی خورده باشیم، بسیار مضر است، بدن را سرد و خشک کرده و اخلاط فاسد را افزایش می دهد، باعث خواب های پریشان می شود و سستی و خستگی می آورد.
خواب روز سرد و تر بوده و بیماریهایی  که با افزایش بلغم همراه است را شدت می دهد(مثل ورم مفاصل) و باعث احساس کسالت می شود.
اگر در حال  گرسنگی بخوابیم باعث ضعیف شدن بدن و لاغر شدن می شود وحرارت غریزی را ضعیف می کند چون در خواب حرارت غریزی  به داخل بدن متوجه می شود تا غذا را هضم کند حال اگرغذایی  برای هضم نباشد و فرد گرسنه  باشد بنابراین از رطوبت اصلی که ماده ی  خود اوست خرج  کرده و بدن را تضعیف می کند.


اما چگونه و به چه حالتی بخوابیم؟
بهترین حالت به پشت خوابیدن است. چون بدن استراحت کامل می کند اما اگر با معده پرمی خوابیمابتدا ساعتی به پهلوی راست و سپس به پهلوی چپ  باید خوابید. چون در این حال گوارش غذا به صورت می گیرد. به پشت خوابیدن اگرچه باعث راحتی اندام هاست اما اگردر این وضعیت با معده ی پر زیاد بمانیم باعث بیماری های مختلف می شود(کابوس،سکته و …)زیرا اخلاط و فضولات داخل بدن از راه بینی و کام به عقب بازگشته و خود را به اعصاب می رساند و باعث آسیب می شود.

نوشته آب اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%a8/feed/ 0
طب سنتی https://www.dreammassage.ir/%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/ https://www.dreammassage.ir/%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/#respond Wed, 22 Jul 2020 14:13:04 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=401 ضروریات شش گانه طب اسلامی قسمت دوم آب و هوا هوا: هیچ چیزی در محیط خارج، از هوا به انسان نزدیک تر نیست. کیفیت هوا گرم و تر است. گرمی هوا اثر کننده بر بدن انسان است و تری آن از بدن اسنان و از محیط اطراف اثر می پذیرد و سپس اثرات خود را… ادامه »طب سنتی

نوشته طب سنتی اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
ضروریات شش گانه طب اسلامی

قسمت دوم آب و هوا

هوا:

هیچ چیزی در محیط خارج، از هوا به انسان نزدیک تر نیست. کیفیت هوا گرم و تر است. گرمی هوا اثر کننده بر بدن انسان است و تری آن از بدن اسنان و از محیط اطراف اثر می پذیرد و سپس اثرات خود را بر بدن انسان اعمال می کند.

مزاج هوای اطراف ما در مقایسه با مزاج روح و حرارت غریزی سرد است. وقتی تنفس می کنیم، حرارت هوای تنفس شده به درجه حرارت، حرارت غریزی می رسد و سپس باعث راحتی و آسایس روح می گردد. اما اگر این هوا در بدن باقی بماند، با افزایش درجه حرارت آن باعث سوختن روح می شود. بنابراین بدن انسان نیاز به هوا دارد؛ اما هوائی تازه و مدارم.

طب سنتی هوا
طب سنتی

هوای اطراف ما خالص نیست و آمیخته به آلاینده های مختلف مانند (گرد و غبار، دود و بخارات مختلف) است و در هر فصلی کیفیت آن نسبت به فصل دیگر متفاوت است. به عبارتی هوای هر فصل بسته به مزاج و طبع آن فصل نسبت به فصول دیگر متفاوت است.

هوائی مناسب است که در بین دیوارها و سقف های بلند و درختان انبوه حبس نشده باشد و از میان درختان مضر عبور نکرده باشد و از طرف شمال راه آن باز باشد و زمینی که در آن جریان دارد بلند باشد و هر چه برخلاف آن باشد مفید نیست.

هوای غیر مفید هوائی است که غلیظ باشد (شامل اجزاء همسان اما مضر باشد) به طوری که تنفس در آن راحت نباشد و یا بر روی زمین فرو افتاده و گود جریان داشته باشد به طوری که تا آفتاب کاملا بالا نیاید، بر آن نمی تابد اما پس از آن سریعا گرم می شود و چون خورشید غروب کند، سریعا خنک می شود.

از دیگر هواهای غیر مفید؛ هوای نیزارها، برنج زارها، کشتزارهای حبوبات و هوائی که بین درختان سمی و در مرداب ها و گودال هایی که آب در آنها جمع می شود باشد.

طب سنتی هوا
طب سنتی

مضرترین هواها، هوای گرم و تر است. خصوصا اگر هوا و باد نتواند در آن جریان داشته باشد. چون زودتر عفونت را به خود می گیرد و عفونی شده و باعث انتقال بیماری ها می شود.

و اما هوای نیک؛ هوائی است که هیچ چیز دیگر با آن آمیخته نباشد.

هوای معتدل؛ هوائی است که در تابستان از شدت گرمی آن مردم عرق نکنند و در زمستان از شدت سرما به رنج و سختی نیفتند.

هوای لطیف؛ هوائی است که زود از آفتاب گرم شود و چون خورشید غروب کند زود سرد شود.

طب سنتی هوا
طب سنتی

خاصیت و اثر هر هوائی

هوای معتدل برای بدن معتدل مفید است و به فرد بیمار هم سود می رساند. چون مزاج آن ضد مزاج بیماری است و چون ضد مزاج بیماری است. برای بدن حکم دارو را دارد.

اگر هوای گرم دائمی گردد و مستمر شود، چون هوای تابستان و خصوصا در نقاط گرمسیری باعث لاغر شدن افراد و زرد شدن رنگ چهره می شود، این نوع هوا اخلاط را در بدن می سوزاند و باعث خارش زخم ها و مشکلات پوستی مثل اگزما می شود. در این حال فرد زیاد عرق می کند، پس ادرار کم می شود و به علت ضعف و کاهش قوای فرد، بدن ضعیف می شود. می تواند منجر به خون دماغ شود، خونریزی عادت ماهانه را زیاد می کند و اسهال خونی پدید آورد. اشتها کم می شود اما تشنگی شدت می یابد.

هوای گرم حتی برای افراد سالم مفید نیست فقط برای افراد سرد مزاج که بدن آنها نیاز به گرم شدن دارد و کسانی که بیماری های آنها ناشی از سردی است، مثل دردهای مفصلی و … مفید است.

ابتدا که هوای گرم به بدن می رسد باعث آمدن خون به ظاهر بدن شده، رنگ گلگون می شود اما اگر ادامه پیدا کند باعث تحلیل قوای بدن و زرد شدن رنگ پوست می شود.

هوای سرد برای افراد سالم جامعه مفیدتر و موافق تر است چون باعث افزایش مقاومت بدن می شود و هضم و گوارش غذا بهتر انجام می گردد و حواس و ادراک انسان بهتر کار می کند.

طب سنتی هوا
طب سنتی

هوای سرد باعث می شود اخلاط در بدن غلیظ و ساکن شود. پس از عضوی به عضو دیگر نرود و بیماری ها گسترش پیدا نکند و بیماری های جدید ایجاد شود. در این وضعیت چون رطوبت موجود در بدن به وسیله عرق خارج نمی شود، پس ادرار افزایش می یابد.

اما باید بدن را از هوای سرد حفظ کرد تا باعث بیماری های مختلف (مثل سرماخوردگی، پتومونی و …) نشود.

اگر هوای سرد به همراه رطوبت باشد (مثل فصل زمستان)به عمق بدن نفوذ کرده و در کسانی که بیماری هائی مثل درد مفاصل دارند، باعث تشدید بیماری می شود.

اعتدال فصول:

بهار معتدل ترین فصل سال است هم از نظر گرمی و سردی و هم از نظر خشکی و تری، هوا بتدریج گرم شده و سرما و تری زمستان کاهش می یابد تا اینکه فصل بهار به نیمهء خود که می رسد در نهایت اعتدال است.

تابستان گرم و خشک است خصوصا هر چه به طرف آخر آن می رویم، تری ها خشک تر شده تا در انتهای فصل تابستان که نهایت خشکی را داریم.

فصل پائیز در گرما و سرما معتدل اما در تری و خشکی خشک است، چون گرمای تابستان هوا را خشک کرده است و تفاوت آن با بهار در این است که بهار بعد از زمستان تر و پائیز بعد از تابستان خشک می آید. در بهار تری زمستان با گرمی هوا در بهار منجر به لطافت هوا می شود.

فصل زمستان هوا سرد است و به علت باران های زیاد این فصل از نظر خشکی و تری، تر می باشد.

طب سنتی هوا
طب سنتی
 • فصول سال از نظر باران:

فصل بهاری معتدل است که بی باران نباشد، از خصوصیت باران بهاری، زودگذر بودن آن و همراه با رعد و برق بودن است.

در فصل تابستان نباید سردی هوا و باران داشته باشیم. اما گرما نباید زیاده از حد و باعث اذیت و آزار افراد شود.

فصل خزانی معتدل است که در حد یک تا دو باران داشته باشد.

در فصل زمستان باید سرما و باران فراوان داشته باشیم.

سالی معتدل است که هر فصل بر مزاج خود باشد. اگر چنین باشد آن سال بیماری ها کمتر است. در یک سال گاه یک فصل و گاه بیشتر از یک فصل از مزاج خود خارج می شود.

اگر دو فصل تاز مزاج اصلی خود خارج شوند، اگر تغییر این دو فصل طوری باشد که اثرات هم را خنثی کند، مثلا اگر یک زمستان کم باران داشته باشیم و در ادامه ء آمپن یک بهار پر باران داشته باشیم، سال خوبی در پیش خواهیم داشت. اما اگر دو فصل تغییر مزاج داده مانند هم عمل کنند مثلا یک زمستان سرد و پر باران و در ادامه ی آن یک بهار سرد و پر باران داشته باشیم، به عبارتی می توان گفت یک زمستان طولانی مدت داشته ایم که باعث افزایش بیماری ها در آن سال می شود. در این وضعیت بیماری های خاص فصل زمستان (مثل سرماخوردگی، پنومونی و …) افزایش پیدا می کند. چون هر فصل بسته به مزاج خاص آن، بیماری های خاص خود را دارد. با طولانی شدن یک فصل بیماری های آن فصل هم طولانی می شوند. اگر مزاج یک فصل سال تغییر کند خیلی بهتر است نسبت به زمانی که دو یا چند فصل در یک سال تغییر مزاج بدهند.

نوشته طب سنتی اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/feed/ 0
تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ https://www.dreammassage.ir/%d8%aa%d8%a7%d8%a6%d9%88%d8%aa%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%a6%d9%88-%d8%af%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af/ https://www.dreammassage.ir/%d8%aa%d8%a7%d8%a6%d9%88%d8%aa%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%a6%d9%88-%d8%af%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af/#respond Wed, 01 Jul 2020 05:58:13 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=374 قسمت اول تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ، یک متن کهن چینی با قدمتی بیش از 2000 سال است. این اثر کوتاه اما بسیار ژرف، در طول سالیان، بر فرهنگ، تمدن و اندیشه ی چینیان و بسیاری از کشورهای مرتبط با آن ها تاثیر بسیار عمیقی گذارده است، به طوری که بسیاری آن را روح… ادامه »تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ

نوشته تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
قسمت اول

تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ، یک متن کهن چینی با قدمتی بیش از 2000 سال است. این اثر کوتاه اما بسیار ژرف، در طول سالیان، بر فرهنگ، تمدن و اندیشه ی چینیان و بسیاری از کشورهای مرتبط با آن ها تاثیر بسیار عمیقی گذارده است، به طوری که بسیاری آن را روح و جان چینیان نامیده اند. تائو که به معنای «راه» و «طریقت» است، عصاره و مفهوم اصلی تائوتِ چینگ می باشد و سرچشمه ی اندیشه و مکتب تائوئیسم.

نگارش تائوتِ چینگ کهن را به لائوتزو یا لائو دزو نسبت می دهند که در حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح و هم زمان با کنفوسیوس می زیسته است. لائو تزو که به معنای مرشد و یا استاد پیر است، لقبی بوده که به این فرزانه ی چینی داده اند. براساس مدارک تاریخی، او تاریخ نگار و کتاب دار دربار امپراطوری جو بوده و آن چه از او باقی مانده همین کتاب است؛ راهنمای هنر زندگی و خرد ناب ….

همچنین در روایات آمده که لائو تزو به دلیل زندگی ای ساده و هماهنگ با طبیعت که همانا پیام تائوست، عمری دراز در حدود 160 تا 200 سال داشته است.

لازم به ذکر است که متن چینی تائو ت چینگ، متنی پر راز و رمز می باشد، به طوری که در ترجمه های مختلف آن، تفسیرها و برداشت های متفاوتی دیده می شود. اما ترجمه ی فارسی تائوتِ چینگ ین کتاب از ترجمه ی انگلیسی برگردانده شده و مترجم انگلیسی، برداشتی امروزی و به دور از استعاره های متن اصلی داشته که طبیعتا به ترجمه فارسی هم منتقل شده است.

تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ
تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ

در تائوتِ چینگ آمده

وقتی مردم برخی چیزها را زیبا می دانند

چیزهای دیگر زشت می شوند.

وقتی مردم برخی چیزها را خوب می دانند

چیزهای دیگر بد می شوند.

بودن و نبودن یکدیگر را می آفرینند.

سخت و ساده یکدیگر را پشتیبانند.

بلند و کوتاه یکدیگر را تعریف می کنند.

پستی و بلندی به یکدیگر وابسته اند.

قبل و بعد به دنبال هم می آیند.

بنابراین فرزانه تائوتِ چینگ

بدون انجام دادن کاری عمل می کند

و بدون به زبان آوردن کلمه ای آموزش می دهد.

اتفاقات رخ میدهند و او به آن ها اجازه ی روی دادن می دهد،

موارد مختلف ناپدید می شوند و او به آن ها اجازه ی از بین رفتن می دهد

او دارد بدون آن که مالک چیزی باشد.

عمل می کند، بدون آن که انتظاری داشته باشد.

وقتی کارش به اتمام می رسد، آن را فراموش می کند.

به همین دلیل برای همیشه جاوید باقی می ماند.

ادامه دارد ….

نوشته تائوتِ چینگ با دائو دِ چینگ اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%aa%d8%a7%d8%a6%d9%88%d8%aa%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%a6%d9%88-%d8%af%d9%90-%da%86%db%8c%d9%86%da%af/feed/ 0
طب سنتی https://www.dreammassage.ir/%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7/ https://www.dreammassage.ir/%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7/#respond Wed, 01 Jul 2020 05:19:37 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=367 ضروریات شش گانه طب سنتی قسمت اول طعام در طب سنتی، برای داشتن زندگی سالم شش اصل ضروری وجود دارد که در این مقاله به بررسی این شش اصل می پردازیم. طعام هوا و آب خواب حرکت و سکون دفعیات (استفراغات) اعراض نفسانی (گزینه های روحی و احساسی) برای هر کدام از ضروریات شش گانه… ادامه »طب سنتی

نوشته طب سنتی اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
ضروریات شش گانه طب سنتی

قسمت اول طعام

در طب سنتی، برای داشتن زندگی سالم شش اصل ضروری وجود دارد که در این مقاله به بررسی این شش اصل می پردازیم.

 1. طعام
 2. هوا و آب
 3. خواب
 4. حرکت و سکون
 5. دفعیات (استفراغات)
 6. اعراض نفسانی (گزینه های روحی و احساسی)

برای هر کدام از ضروریات شش گانه مطلبی در طب سنتی وجود دارد که انجام آن سلامتی و آرامش لازم را برای زندگی همراه با شادابی به وجود می آورد چرا که شادابی و زندگی سالم قدم اول در کسب موفقیت است که در پی ادامه ی مراحل اصلی زندگی و رفتارها و روحیات جز رُکن اصلی در سلامتی و رفع بیماری است.

طب سنتی غذا
طب سنتی

 در اینجا در مورد هر کدام از ضروریات شش گانه به میزان نیاز توضیح داده می شود.

غذا

در طب سنتی ایرانی، چینی و آیورودا، تغذیه و غذا یک رکن اساسی است که فقط شامل خوردن و آشامیدن نیست و تاکید بر همه موارد و حتی گزینه های بیشتر که خارج از این مقاله عمومی است، اشاره دارد.

بدن انسان مرکب از 4 خلط است که همواره بر هم اثر کرده و از هم اثر می گیرند. این روند باعث کاهش قوای بدن می شود. بنابراین همواره نیازمند جایگزین کردن این تحلیل قوای بدنی هستیم این جبران را می توان به وسیله غذا انجام داد پس همواره بدن ما نیازمند مصرف غذا و مواد غذائی است.

غذا، شامل 8 زیر مجموعه و هشت غذای اصلی حیات و شفا و بقا می باشد.

حیات، سازنده ذات و آنچه روحیات و رفتار را می سازد، است.

شفا، آنچه قوت بدن و جسم را می سازد؛ حفظ می کند و یا باعث بیماری با منشا جسمی می شود.

بقا، آنچه که از هشت غذای سالم در زندگی روزمره رعایت شود تا عمر مفید (بقا) را افزایش دهد.

طب سنتی غذا
طب سنتی
 1. غذای خوراکی: به طور کلی بر جسم و روح انسان تاثیر می گذارد .
 2. غذای شنیداری: شامل هر صوت و صدایی است که می شنویم از صدای افراد و انسان ها گرفته تا موسیقی و سایر صداهای محیط. این نوع غذا بر کبد تاثیر می گذارد.
 3. غذای پنداری: شامل هر آن چیزی است که می اندیشیم، می آموزیم و می خوانیم و به نوعی آگاهی ما را شکل می دهد. عضو اصلی آن مغز است.
 4. غذای دیداری – بصری: عکس ها، فیلم ها و هر تصویری که می بینیم و دوست داریم و یا به دیدن آن ها عادت داریم، به گونه ای بخش هایی از روح، ذهن و احساس ما را ارضاء می کند.
 5. غذاهای بویایی: حس بویایی انسان ارتباط نزدیکی با ذهن او دارد، مثلا بعضی رایحه ها ما را به یاد فرد یا جایی می اندازد.
 6. غذای جذبی: ما جذب چیزهایی می شویم که به آن ها تمایل داریم یا آن ها را به خود جذب می کنیم. این فرآیند برگرفته شده از افکار و ایدئولوژی ما است، مثل جذب کردن افراد و یا جذب شدن به مشاغل و موارد این چنینی.
 7. غذای جنسی: یک فرآیند طبیعی و سرشتی است که بنابر طبیعت و مزاج شناسی از سنی شروع می شود. هورمون های این بخش فعالیت زمان بندی تعیین شده ندارند و تحت تاثیر سایر غذاهای ذکر شده کار می کنند و قابل اعتدال هستند.
 8. غذای انس: در برگیرنده ی انس و الفت به دوستان و نزدیکان، به مکتب و مسلک و هر آن چیزی است که قلب انسان را تازه می کند و شادی بخش روح و احساس آدمی است. مثل شنیدن صدای عزیزان، دیدار افراد و چیزهایی که در قلب ما جا دارند یا بر آن اثر می گذارند.

حال پس از آشنایی با این هشت نوع غذا برای خود یک لیست تهیه کنید و در آن مشخص کنید که در هر مورد از این هشت غذا چه تعداد غذای مفید یا مضر مصرف می کنید.

دست یافتن به پیشرفت های اجتماعی و فردی نیازمند داشتن سلامتی است. هیچ کس مایل نیست با کسی که کلامی آرام و سخنی متعادل ندارد همکاری کند و این موضوع عدم دوست یابی را به همراه دارد.

اگر رفتار جنسی کنترل شده، تربیت شده و در تعادل نباشد در هنگام برخورد با مردم متوجه غیر عادی بودن شما می شوند و به مرور مایل به تعامل با شما نخواهند بود. مگر اینکه با افرادی همچون خودتان معاشرت کنید.

طب سنتی غذا
طب سنتی

غذایی که می خوریم در معده، کبد و سپس اندام ها هضم می شود. وقتی یک ماده غذائی وارد بدن می شود، پس از انجام این سه هضم از آن غذا به هر عضو سهمی می رسد که جزئی از آن اندام می شود. این را غذا گویند.

دارو مثل هلیله – زنجبیل در مورد دارو هم این مراحل را طی می کند اما جزئی از اندام نمی شود بلکه باعث تغییر در کیفیت اندام ها می شود. حال هر چیزی که بر کیفیت اندام کمتر از دارو اثر کند و کمتر از غذا با اندام ها یکی شود را داروی غذائی و یا غذای دوائی گویند. (مثل پونه، شوید و کدو).

غذای اصلی بدن خون است که کیفیت آن گرم و تر است. در غذائی که مصرف می شود باید جزء گرمی و تری آن به بدن غذا می رساند و بقیه آن به فضولات تبدیل می شود. هیچ ماده غذائی نیست که جزء گرم و تر در آن نباشد (حتی اگر در حد اندک) وقتی جزء گرم و تر غذا تحلیل پذیرفت نیاز به مصرف غذای مجدد پیدا می شود.

چرا بعضی غذاها را سرد و بعضی را گرم گویند چون از نظر قوت بعضی گرم و بعضی سردتر از بدن انسان هستند. وقتی غذا خورده می شود، حرارت بدن باعث می شود از حالت خامی خارج شده و گوارش یابد سپس کیفیت آن ماده غذائی از نظر سردی و گرمی در بدن انسان ظاهر شود.

زمان غذا خوردن

باید موقعی غذا خورد که واقعا گرسنه بود و هر گاه گرسنه شدیم، غذا خوردن را به تاخیر نیاندازیم و در موقع غذا خوردن تا هنوز اشتها داریم و کاملا سیر نشده ایم، دست از غذا خوردن برداریم.

در موقع غذا خوردن ترتیب خوردن مواد غذائی را مراعات کنیم. مواد غذائی لطیف تر و روان تر را ابتدا خورده و سپس غذاهای غلیظ و دیر هضم خورده شود.

اگر عکس این حالت باشد غذای لطیف زود گوارش پیدا می کند و بالای غذای غلیظ گوارش نیافته ایستاده و چون نمی تواند از معده خارج شود بنابراین غذای غلیظ را هم تباه می کند.

بدترین نوع غذا خوردن آن است که چند نوع غذا در یک نوبت خورده شود.

بهتر است از نظر تعداد دفعات غذا خوردن سه بار در دو روز باشد روز اول صبح و شب و روز دوم ظهر. اگر به دو بار غذا خوردن در روز هم عادت داریم نباید یکباره به دو بار آن را افزایش داد چون هر دو باعث ضعیف شدن بدن می شود.

غذاهای لطیف برای سلامتی نسبت به غذاهای غلیظ مفید تر هستند اما قوت غذایی و ماده موثره آنها در مقایسه با غذاهای غلیظ کمتر است. غذاهای غلیظ باید وقتی واقعا گرسنه هستیم و به اندازه ی نیاز بدن مصرف کنیم.

طب سنتی غذا
طب سنتی

اما اثرات انواع غذاها:

غذای چرب باعث کسالت است و اشتها را کم می کند.

غذای شور برای چشم مضر است.

غذای سرد باعث سستی و کسالت و ضعف است.

اگر ترشی ها را زیاد مصرف کنیم باعث پیری زودرس می شود.

از طرفی مصرف بعضی غذاها با هم مفید نیست مثل:

دوغ و غوره

ماهی شور و یا گوشت نمک سود با غوره یا دوغ

گوشت نمک سود با سرکه و یا شیر

خربزه و عسل

ادامه دارد

به قلم استاد ترانه دلکانی مدرس ماساژ و طب سنتی

نوشته طب سنتی اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7/feed/ 0
عوارض تغییر شکل زانو https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/ https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/#respond Sat, 23 May 2020 07:42:49 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=302 عوارض ناشی از تغيير شکل زانوی عقب رفته ١- آرتروز زودرس زانوبه علت وارد شدن فشارهای غير طبيعی ، فرد دچارآرتروز زودرس زانو می شود . ٢-درد زانودرد زانو به علل مختلف، از جمله کشش بافت های نرم، وارد آمدن فشارغيرطبيعی بر سطوح مفصلی و فشرد شدن استخوان کشکک روی استخوان ران بروز می کند.… ادامه »عوارض تغییر شکل زانو

نوشته عوارض تغییر شکل زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
عوارض ناشی از تغيير شکل زانوی عقب رفته

١- آرتروز زودرس زانو
به علت وارد شدن فشارهای غير طبيعی ، فرد دچارآرتروز زودرس زانو می شود .

٢-درد زانو
درد زانو به علل مختلف، از جمله کشش بافت های نرم، وارد آمدن فشارغيرطبيعی بر سطوح مفصلی و فشرد شدن استخوان کشکک روی استخوان ران بروز می کند. بنابراین درد ممکن است در قسمت جلو زانو به علت فشردگی کشکک روی استخوان ران و همچنين در عقب زانو به علت کشش بافت های نرم خلفی ایجاد شود .

٣-تغيير در راستای ستون مهره ها
در صورتی که تغيير شکل یک طرفه باشد، می تواند موجبات انحراف ستون مهره ها را فراهم آورد .

۴-تغيير الگوی راه رفتن
راه رفتن فرد از حالت طبيعی خارج می شود .

۵-افزایش آسيب پذیری زانو
نظر به این که در این وضعيت زانو از وضع بيومکانيکی طبيعی خارج می شود، آسيب پذیری آن افزایش می یابد و احتمال پارگی وترها و رباط های اطراف زانو زیاد می شود .

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

حرکات اصلاحی زانو

١- ضعف عضلات چهار سر
در صورتی که ضعف عضلات چهار سرر عامل ایجاد تغيير شکل باشد باید آن را تقویت کرد که در ادامه به تعدادی از تمرینات تقویتی، از ساده به مشکل اشاره می‌شود :
تمرینات پیشرونده برای تقویت عضله چهار سر

انقباض ایزومتریک زانو:

 • پاها را دراز کنيد، در حالی که پاها صاف و کشيده هستند، همزمان عضلات ران هر دو پا را منقبض کنيد. این تمرین را چند بار تکرار کنيد.
 • انجام حرکت باز کردن زانو: روی زمين دراز بکشيد و یک پد یا چيزی مشابه آن به ارتفاع ٧ سانتيمتر ( ٣اینچ) زیر زانو قرار دهيد. سپس در این حالت زانو را باز کنيد و به وضعيت اول برگردید .
 • بالا بردن پا با زانوی صاف : روی زمين دراز بکشيد سپس بدون اینکه زانو را خم کنيد، پا را از مفصل ران رو به بالا حرکت دهيد .
 • بالا بردن پا و اعمال مقاومت زانو: این تمرین مانند حرکت قبلی انجام می شود ،منتها با استفاده از یک وزنه که موجب اعمال مقاومت می شود. وزنه ها را به مچ پا بسته ، ( می توانيد کسيه های کوچکی را با شن پر کنيد و از آن استفاده کنيد) و سعی کنيد پا را صاف کيد. به تدریج می توانيد سنگينی وزنه را برای تقویت عضله چهار سر افزایش دهيد .
  ٢- کوتاهی عضله چهار سر
  در این مورد، کوتاهی عضله چهار سر باید با استفاده از حرکات کششی بر طرف شود.
  کشش عضله چهار سر: فرد در حالی که روی یک پا نشسته است، پای دیگر را به سمت عقب میبرد. در این حالت، در مفصل ران عضلات خم کننده تحت کشش قرار می گيرند. از طرفی، عضله راست رانی هم که جزء عضلات چهار سر ران است، تحت کشش قرار می گيرد. باخم کردن زانو، بقيه قسمت های عضله چهار سر نيز کشيده می‌شوند.

کشش عضله چهار سر در حالت ایستاده:

با دست چپ پای راست (قسمت مچ پا و یا برای اعمال کشش به عضلات جلو پا به صورت هم زمان قسمت جلو پا) را می گيرد و زانو را خم می کند، سپس ران را باز می کند، به طوری که عضله چهار سر کشيده می شود.

٣- قوی بودن عضله چهار سر
اگر قدرت عضله چهار سر خيلی زیاد باشد، به طوری که با عضلات خم کننده زانو متعادل نباشد، می تواند تغيير شکل زانوی عقب رفته را ایجاد کند. در این حالت حرکات اصلاحی باید در جهت پایداری تقویت عضلات خم کننده زانو باشد .

 • فرد رو به شکم می خوابد و زانوی خود را خم می کند، با انجام این حرکت عضلات خم کننده زانو فعال می‌شوند. این حرکت برای هر پا انجام شود.
 • اگر فرد در حالت خوابيده رو به شکم بتواند زانوی خود را خم کند، برای اعمال مقاومت می توان از وزنه ای کم استفاده کرد، به این ترتيب که وزنه کوچکی به مچ پا بسته می شود و فرد زانوی خود را در این حالت خم می کند. مقاومتی که از طریق وزنه اعمال می شود، موجب تقویت بيشتر عضلات خم کننده زانو را فراهم می آورد. به تدریج و با بهبود قدرت عضلانی فرد می توان ميزان وزنه را افزایش داد.

نوشته عوارض تغییر شکل زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/feed/ 0
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88%db%8c-%d8%b6%d8%b1%d8%a8%d8%af%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a2%d9%86/ https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88%db%8c-%d8%b6%d8%b1%d8%a8%d8%af%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a2%d9%86/#respond Sat, 23 May 2020 07:36:50 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=288 زانوی ضربدری زانوي ضربدري نوعي تغيير شكل زاويه اي در اندام تحتاني است كه معمولاً در طول دوران كودكي بين سنين 2 تا 6 سال ديده مي شود. در اين عارضه خط زانو با ران و مچ پا در يك امتداد نيست…. در وضعيت طيبعي اگر شخص زانوها را به هم نزديك كند مي تواند… ادامه »زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

نوشته زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
زانوی ضربدری

زانوي ضربدري نوعي تغيير شكل زاويه اي در اندام تحتاني است كه معمولاً در طول دوران كودكي بين سنين 2 تا 6 سال ديده مي شود. در اين عارضه خط زانو با ران و مچ پا در يك امتداد نيست….

در وضعيت طيبعي اگر شخص زانوها را به هم نزديك كند مي تواند قوزك هاي داخلي پا را هم بهم نزديك كند. بنابراين زانوي ضربدري زماني است كه زانوهاي كودك به هم نزديك شده در حالي كه قوزك هاي پاي او از هم دور شده اند. بر اين اساس مي توان زانوي ضربدري را به سه درجه تقسيم بندي كرد:

كم: فاصله بين قوزك هاي داخلي 6 تا 8 سانتي متر است.
متوسط: فاصله بين قوزك هاي داخلي 8 تا 10 سانتي متر است .
شديد: فاصله بين قوزك هاي داخلي بيش از 10 سانتي متر است.

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

علائم و نشانه ها:

هنگامي كه كودك راست مي ايستد ضربدري بودن زانوهايش را مي توان به آساني تشخيص داد. اگر زانوها باهم تماس داشته باشند و قوزك ها از هم دور شده باشند

زانوي ضربدري وجود دارد علاوه بر اين هريك از نشانه هاي زير مي تواند از علائم زانوي ضربدري باشد:

وجود درد در قسمت قدامي و داخلي زانو
تمايل كشكك ها به خارج و احتمال دررفتگي آنها
بيش از حد بودن زاويه زانو( زاوية والگوس زانو )
وجود نوعي الگوي راه رفتن دوراني هنگام گام برداشتن

تمرينات اصلاحي زانو ضربدری:

به هنگام تشخيص و معاينه اگر علت عارضه زانوي ضربدري مربوط به شلي ليگامنت ها يا كوتاهي عضلات باشد؛ مي توان با ارائه حركات كششي و تقويتي اصلاحي مناسب، به جلوگيري از پيشرفت و رفع ناهنجاري كمك كرد.


حركات كششي:

 1. بنشينيد و پاها را به طرف جلو دراز كنيد سپس با دو دست انگشتان پاها را گرفته و به طرف داخل بچرخانيد.
 2. بايستيد، يكي از پا ها را از ناحية زانو خم كنيد مچ پا را گرفته و به طرف بالا بچرخانيد.
 3. برروي لبة خارجي پا قرار گرفته و سعي كنيد( بدون جابجايي پا و خم شدن زانو) فاصله زانوها را از يكديگر زياد كنيد.
  نکات: تمرينات فوق با هر دو پا انجام گيرد.
  هر تمرين كششي 30- 20 شماره در هر تكرار انجام شود.
  هر جلسة تمرين بين حداقل 10 – 5 بار تكرار شود.
  توصيه مي شود 6- 3 جلسه در روز انجام گيرد.
  حركات تقويتي:
 4. يك پا را كمي به جلو گذاشته و در حاليكه كنار خارجي پا را به زمين گير داده ايد به سمت خارج بكشيد.
 5. در كنار ديوار بايستيد و با قسمت بيرون پا بر ديوار فشار آوريد.
 6. در كنار جسمي سنگين قرار بگيريد و سعي كنيد با قسمت خارجي پا آن را حركت دهيد.
 7. با قسمت خارجي هر دو پا بطور مستقيم چند متر راه برويد.

  نکات:
  تمرينات فوق با هر دو پا انجام گيرد.
  هر تمرين قدرتي 10 شماره طول بكشد.
  هر جلسة تمرين بين حداقل 10 – 5 بار تكرار شود.
  توصيه مي شود 6 – 3 جلسه در روز انجام گيرد.
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

عوارض و پیامدهای زانوی ضربدری پا

از جمله عوارضي كه بدنبال اين تغيير شكل ها بوجود مي‌آيد مي‌توان به مواردي از اين قبيل اشاره كرد: بوجود آمدن يك بدشكلي زشت در اندام تحتاني، كوفتگي و سفتي مفصل زانو، به خطر افتادن كاركردهاي عصبي- عروقي، دردهاي قدامي زانو، بي ثباتي در مفصل كشكي- راني، تغيير پيدا كردن محور مكانيكي پا به خارج، وجود فشارهاي پاتولوژيكي بر قسمت خارجي ران و درشت ني، جابجا شدن مكانيزم اكستنسورهاي زانو (عضلات چهار سر) به خارج، توقف رشد و يا اينكه رشد به سمت يك دوره انحطاطي هدايت مي شود؛ كه نتنها رشد فيزيكي متوقف مي‌شود بلكه همچنين Hueter-volkman بر روي اپي فيزها اثر گذاشته و از رشد طبيعي آنها جلوگيري مي‌كند.

بنابراين رشد در كنديل خارجي ران به كلي متوقف شده و در نتيجه شيار ران كم عمق شده و كشكك زانو ميل به كج شدن و در رفتگي خارجي پيدا مي كند. در افراد مبتلا به عارضه زانوي ضربدري نوعي الگوي راه رفتن دوراني در آنها توسعه پيدا مي كند. در اين حالت فرد پاها را به خارج تاب مي دهد تا بين اندام در حال حركت و عضو ديگر برخوردي صورت نگيرد؛ علاوه بر اينكه در حين راه رفتن فشارهاي زيادي بر درشت ني وارد مي شود ممكن است سلامتي ليگامنت داخلي به خطر بيافتد و در نتيجه درد كانوني و شلي مفصل پيشرفت كند. اين بيماران بطور مؤثر قادر به دويدن، دوچرخه سواري يا شركت در فعاليت هاي ورزشي با داشتن استعدادهاي بالقوه نيستند؛ در اجتماع به انزوا كشيده مي شوند و ممكن است مورد تمسخر ديران قرار گيرند.

علائم و نشانه ها زانو ضربدری:

هنگامي كه فرد راست مي ايستد ضربدري بودن زانوهايش را مي توان به آساني تشخيص داد. اگر زانوها باهم تماس داشته باشند و قوزك ها از هم دور شده باشند زانوي ضربدري وجود دارد علاوه بر اين هريك از نشانه هاي زير مي تواند از علائم زانوي ضربدري باشد:

وجود درد در قسمت قدامي و داخلي زانو
تمايل كشكك ها به خارج و احتمال دررفتگي آنها
بيش از حد بودن زاويه زانو( زاوية والگوس زانو )
وجود نوعي الگوي راه رفتن دوراني هنگام گام برداشتن
حرکات کششی زانو

 1. بنشينيد و پاها را به طرف جلو دراز كنيد سپس با دو دست انگشتان پاها را گرفته و به طرف داخل بچرخانيد.
 2. بايستي، يكي از پا ها را از ناحية زانو خم كنيد مچ پا را گرفته و به طرف بالا بچرخانيد.
 3. برروي لبة خارجي پا قرار گرفته و سعي كنيد (بدون جابجايي پا و خم شدن زانو) فاصله زانوها را از يكديگر زياد كنيد.


  نکات:
  تمرينات فوق با هر دو پا انجام گيرد.
  هر تمرين كششي 30- 20 شماره در هر تكرار انجام شود.
  هر جلسة تمرين بين حداقل 10 – 5 بار تكرار شود.
  توصيه مي شود 6- 3 جلسه در روز انجام گيرد.
  حرکات تقویتی زانو ضربدری
 4. يك پا را كمي به جلو گذاشته و در حاليكه كنار خارجي پا را به زمين گير داده ايد به سمت خارج بكشيد.
 5. در كنار ديوار بايستيد و با قسمت بيرون پا بر ديوار فشار آوريد.
 6. در كنار جسمي سنگين قرار بگيريد و سعي كنيد با قسمت خارجي پا آن را حركت دهيد.
 7. با قسمت خارجي هر دو پا بطور مستقيم چند متر راه برويد.


  نکات:
  تمرينات فوق با هر دو پا انجام گيرد.
  هر تمرين قدرتي 10 شماره طول بكشد.
  هر جلسة تمرين بين حداقل 10 – 5 بار تكرار شود.
  توصيه مي شود 6 – 3 جلسه در روز انجام گيرد.

چگونه حرکات اصلاحی زانو ضربدری را شروع و دنبال کنیم؟

1- با حرکات اصلاحی زانو سبک شروع کنید. قوی کردن عضلات یک پروسه زمان بر است. همانطور که شما به تدریج قوی‌تر می‌شوید، می‌توانید تعداد تکرار‌های تمرین خود را افزایش دهید یا به تدریج به تمرین خود کار با وزنه را اضافه کنید.
2- درد را نادیده نگیرید. در نظر داشته باشید که در حین انجام تمرینات شما نباید درد شدیدی داشته باشید. البته ممکن است کمی ‌احساس ناراحتی کنید چرا که در حال به چالش کشیدن عضلات خود هستید، اما قرار بر این نیست که موجب دردناک شدن آن‌ها شوید. در صورتی که هر یک از تمرینات موجب بروز درد شد، انجام آن را متوقف کنید.
3- از انجام دادن بیش از حد تمرینات اجتناب کنید. شما نباید بعد از اتمام جلسه‌ی تمرینی خود، احساس درد شدید داشته باشید. البته این مسئله عادی است که شما بعد از تمرین در عضلات کمی ‌احساس گرفتگی و درد خفیف داشته باشید، اما در صورتی که درد شما به حدی شدید است که حتی حرکت کردن را برای شما مشکل کرده است، این موضوع بدین معناست که شما در انجام تمرینات زیاده‌روی کرده‌اید. بهترین درمان برای درد عضلات شما در این حالت، استراحت کردن است.

حرکات اصلاحی برای زانو پای پرانتزی

1- روی زمین بنشینید. پاهای خود را تا حد امکان باز کنید. سپس سعی کنید انگشتان دست خود را به انگشتان پا نزدیک کنید در حالی که زانو به زمین چسبیده است و کاملا باز می باشد. اگر انجام این عمل برای شما امکان پذیر نیست و نمی توانید انگشتان پای خود را لمس کنید بهتر است ساق پا مچ پای خود را گرفته و سعی کنید در طی جلسات آینده انگشتان دست خود را بیشتر به انگشتان پا نزدیک کنید.

2- روی یک نیمکت بنشینید و مطابق تصویر روبرو سعی کنید دو پا را با کمک دست از هم دور کنید.

3- مطابق شکل پای خود را بر روی یک سکو (میز یا هر چیزی که ارتفاع آن مناسب باشد) قرار دهید و سعی کنی که پای تکیه گاه (که روی زمین قرار دارد) را کاملا صاف کنید. اگر در ناحیه داخل ران احساس کشش نمی کنید باید پای خود را بر روی سکویی با ارتفاع بیشتر قرار دهید.

4- نشستن قورباغه ای. این تمرین را برای مدت ۱۰ الی ۳۰ ثانیه انجام دهید

5- در این تمرین ابتدا باید زانو ها را با انقباض عضلانی به هم نزدیک کنید و اگر امکان دارد به هم بچسبانید. سپس سعی کنید که در همین وضعیت خم شده و انگشتان پا را لمس کنید.

حرکات اصلاحی زانو برای افزایش قدرت عضلانی

1- پا را با کمی فاصله کنار دیوار دهید. پای خود را کمی از زمین بلند کنید و با لبه خارجی پا به دیوار فشار بیاورید. تعادل خود را حفظ کنید و به جلو و عقب یا طرفین خم نشوید.
2- با کنار خارجی پا یک توپ مدسین بال را هل می دهید. توجه داشته باشید که به توپ ضربه نزنید. بلکه توپ را هل بدهید به اینصورت که پس از برخورد پا با توپ در ادامه پا باید به حرکت خود ادامه دهد.

3- به شکم دراز بکشید. در این تمرین یک نفر پای شما را از زانو به سمت خارج می چرخاند و سپس با دست دیگر مقاومت ایجاد کرد و نمی گذارد که پای شما به راحتی خم شود. دقت کنید که چرخش از مفصل زانو باشد نه مچ پا.

4- به پهلو دراز بکشید. در حالی که سعی دارید پای خود را بالا بیاورید یک نفر باید برای با مقاومت خود از این کار جلوگیری کند.

5- بر روی لبه داخلی پای خود بلند شوید و در همین حال شروع به راه رفتن کنید.

حرکات اصلاحی زانوی خمیده

زانوی خم- عبارت است از خم بودن زانو که موجب می شود فرد هنگام ایستادن و راه رفتن با زانوی خم راه برود.
روش تشخیص زانو:
1- خم بودن زانوها
2- عدم توانایی فرد درباز نمودن زانوها به صورت فعال
3- محدودیت باز نمودن زانوها به صورت غیر فعال

حرکات اصلاحی زانوی خم

1- فرد می نشیند و عمل بازکردن زانو را انجام می دهد و سعی می کند تا آنجا که ممکن است زانوها را باز کند این حرکت موجب کشش عضلات پشت زانو می شود. این عضلات درپشت ران هم تحت کشش هستند.
2- فرد طاقباز می خوابد (زانوها مختصری خم هستند) و سپس شروع به انجام حرکت درازونشست می کند به طوری که فرد بعد از بلند شدن از حالت خوابیده خود رابه سمت جلو کشیده به طوری که دستها را از روی انگشتان پا رد کند این حرکت موجب کشش عضلات پشت ران می شود.

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

3- فرد رو به شکم روی تخت می خوابد و وزنه ای به مچ پا می بندد (مچ پاها بیرون از تخت هستند) سپس پاها را شل می کند به طوری که وزنه تحت تاثیرنیروی جازبه به سمت پایین کشیده می شود و همراه با خود ساق پا را به پایین میکشد ودرجهت صاف کردن زانو عمل می کند.

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

حرکات اصلاحی زانو تقویتی :

حرکات اصلاحی کششی زانو موجب افزایش طول عضلات کوتاه شده و نهایتا دامنه حرکتی زانو را در جهت باز شدن فراهم می کند. برای اینکه بتوانیم دامنه حرکتی بدست آمده را نگهداری کنیم لازم است که عضله چهار سر را در این دامنه جدید تقویت نماییم:
1- فرد روی زمین نشسته و پاها را دراز می کند. حال عضله چهار سر را منقبض کرده و سعی می کند پشت زانو را به زمین نزدیکتر نماید. (هربار 5 ثانیه عضله را منقبض نگه می دارد.)

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

2- فرد روی زمین می نشیند و پاها را دراز می کند. حال سعی می کند تمرین شماره یک را تکرار نماید. با این تفاوت که مچ پاها راهم را بالا می برد تا علاوه بر ایجاد کشش میزان باز شدن زانو را افزایش می دهد و عضله چهارسر در دامنه بیشتری فعال شود.
3- فرد روی صندلی می نشیند و سعی می کند با انقباض عضله چهارسر عمل باز کردن زانوها را انجام دهد و این کار را دردامنه های آخر باز کردن با تلاش و قدرت بیشتری دنبال کند تا عضله چهارسر در دامنه جدید به دست آمده تقویت شود.
4- فرد تمرین شماره 3 را با اعمال مقاومت (بستن وزنه به مچ پا) انجام می دهد این تمرین موجب تقویت بیشتر عضله چهارسر را فراهم می آورد.
5- فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و سعی می کند که زانوها را صاف نماید.

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

زانوي عقب رفته و حركات اصلاحي

زانوی عقب رفته یکی از انواع تغيير شکل های زانو است که در آن ، زانو عقب تر از وضعيت طبيعی قرار می گيرد. به عبارت دیگر، زانو با دامنه بيشتر از حد طبيعی باز می شود که این عمل غير طبيعی است.

علل زانوی عقب رفته
ضعف عضلات چهار سر
فلج عضله چهار سر
کوتاهی عضله چهار سر
ضعف عضلات پشت ران
ضعف عضلات پشت ران و چهار سر
فلج عضلات پشت ران عوارض

زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن
زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن

نوشته زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی آن اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88%db%8c-%d8%b6%d8%b1%d8%a8%d8%af%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a2%d9%86/feed/ 0
حرکات اصلاحی زانو https://www.dreammassage.ir/%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/ https://www.dreammassage.ir/%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/#respond Sat, 23 May 2020 06:01:53 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=265 حرکات اصلاحی برای مشکلات مفصل زانو دو دسته تقسیم می‌شوند: 1- مشکلات مفصلی زانو هم چون: الف: پارگی و آسیب‌های وارده به لیگامانیب: پارگی و کشیدگی های تاندونیپ: پارگی و آسیب های وارده به منیسکت: کندرومالاتسیث: آرتروز زانو 2- مشکلات ساختاری زانو هم چون: الف: زانوی ضربدری (ژنوواروم)ب: زانوی پرانتزی ( ژنو والگوم)پ: زانوی خم… ادامه »حرکات اصلاحی زانو

نوشته حرکات اصلاحی زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
حرکات اصلاحی برای مشکلات مفصل زانو دو دسته تقسیم می‌شوند:

1- مشکلات مفصلی زانو هم چون:

الف: پارگی و آسیب‌های وارده به لیگامانی
ب: پارگی و کشیدگی های تاندونی
پ: پارگی و آسیب های وارده به منیسک
ت: کندرومالاتسی
ث: آرتروز زانو

2- مشکلات ساختاری زانو هم چون:

الف: زانوی ضربدری (ژنوواروم)
ب: زانوی پرانتزی ( ژنو والگوم)
پ: زانوی خم به عقب
ت: زانو خم شده

حرکات اصلاحی زانو
حرکات اصلاحی زانو

صاف کردن و بالا آوردن پا

شما باید فشار ناشی از این تمرین را بیشتر از همه در قسمت جلوی ران خود احساس کنید.

به پشت دراز بکشید و یکی از زانوهای خودتان را خم کنید و زانوی دیگرتان صاف باشد. عضلات ران پایی
که صاف است را منقبض کنید و پای خود را به سمت بالا بکشید، تا جایی که پای شما در حد 30 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد. این حالت را برای 3 تا 5 ثانیه نگه دارید و سپس پای خود را به آرامی ‌پایین بیاورید. این تمرین را برای پای دیگر تکرار کنید.

بایدها: سعی کنید بالاتنه‌ی شما در حالتی ریلکس باشد، در هنگام بالا آوردن پا، عضلات شکم خود را منقبض کنید تا کمر شما نسبت به زمین کاملا صاف باشد.
نباید‌ها: کمر خود را قوس ندهید. پای خود را با یک حرکت سریع و ناگهانی و تا ارتفاع زیاد، بالا نبرید.

حرکت اصلاحی زانو صاف کردن و بالا آوردن پا
حرکت اصلاحی زانو صاف کردن و بالا آوردن پا

نشستن روی یک پا

شما باید فشار ناشی از این تمرین را درقسمت جلو و پشت ران، لگن و باسن خود احساس کنید.

دو صندلی در دوطرف خود قرار دهید تا بتوانید به کمک آنها تعادل خودتان را حفظ کنید. یکی از پاهایتان را به آرامی ‌به سمت جلو بالا بیاورید. وزنتان را روی پای دیگر بیاندازید و به آرامی ‌به اندازه چند سانتیمتر زانویتان را خم کنید و در این حین وزن بدنتان را روی پاشنه‌ی پایی که روی زمین قرار دارد منتقل کنید. این حالت را برای 3 تا 5 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی ‌به حالت اولیه (ایستاده) بازگردید. این حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.

باید‌ها: می‌توانید یک صندلی در پشت سر خود قرار دهید و بعد از اتمام هر تکرار روی صندلی بنشینید.
نباید‌ها: اجازه ندهید در هنگام خم کردن زانو، سر زانو از نوک پنجه‌ی پای شما جلوتر باشد (سر زانو باید هم‌راستا یا عقب‌تر از پنجه‌ی پا باشد)

حرکت اصلاحی زانو
حرکت اصلاحی زانو

انقباض عضلات همسترینگ

شما باید فشار ناشی از این تمرین را در عضلات پشت ران خود احساس کنید.

پشت یک صندلی بایستید و تکیه‌گاه آن را برای حفظ تعادل در دست بگیرید. وزن خود را روی یکی از پاهایتان بیاندازید و زانوی پای دیگر را خم کنید به نحوی که پاشنه‌ی پای شما به سمت باسن نزدیک شود. این حالت را برای 3 تا 5 ثانیه نگه دارید به آرامی ‌پای خودتان را پایین بیاورید. همین حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.

باید‌ها: زانوهای خود را نزدیک به هم نگه دارید.
نبایدها: زانوی پایی که روی زمین قرار دارد را قفل نکنید. زانوی پایی که خم شده است را بیشتر از 90 درجه خم نکنید.

حرکت اصلاحی زانو انقباض عضلات همسترینگ
حرکت اصلاحی زانو انقباض عضلات همسترینگ
حرکت اصلاحی زانو انقباض عضلات همسترینگ
حرکت اصلاحی زانو انقباض عضلات همسترینگ

تمرینات ثبات و تعادل مفصل زانو

شما باید فشار ناشی از این تمرین را در تمامی ‌قسمت‌های ران پا، لگن و باسن خود احساس کنید.

بایستید و برای حفظ تعادل خود دسته‌ی یک صندلی را بگیرید. به آرامی ‌یکی از پاهای خود را بالا بیاورید و وزن خود را روی پای دیگر منتقل کنید. عضلات ران خود را در پایی که بالا آورده‌اید منقبض کنید و به آرامی ‌پای خود را به سمت جهت‌هایی که در شکل نشان داده شده است (دو شکل اول)، حرکت دهید.

هر حالت را برای 3 تا 5 ثانیه نگه دارید. به آرامی ‌پای خود را به حالت اولیه برگردانید. 90 درجه بدن خود را بچرخانید تا بتوانید سری بعدی تمرین (دو شکل بعدی) را انجام دهید.

باید‌ها: بر روی پایی که روی زمین قرار دارد تمرکز داشته باشید، این پای شما نیز به اندازه‌ی پایی که در حرکت است، تحت فشار قرار دارد.
نباید‌ها: زانوی پایی که روی زمین قرار دارد را قفل نکنید. به کمر خود قوس ندهید و در حین انجام تمرین، کمر خود را در سمت جهت‌های مخالف متمایل نکنید.

حرکات اصلاحی زانو - ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو – ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو - ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو – ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو - ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو – ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو - ثبات و تعادل مفاصل زانو
حرکات اصلاحی زانو – ثبات و تعادل مفاصل زانو

تمرین اسکات با حالت تکیه به دیوار

تمرین اسکات با حالت تکیه به دیوار

شما باید فشار ناشی از این تمرین را بیشتر در عضلات جلوی ران خود احساس کنید.

پشت به دیوار بایستید، در حالی که سر، کمر و لگن شما به دیوار تکیه دارد. پاهای خود را در حدود 60 سانتی‌متر از دیوار فاصله دهید و پاهای خود را به اندازه عرض لگن خود از هم دیگر فاصله دهید. در حالی که همچنان به دیوار تکیه داده‌اید، به آرامی ‌زانوهای خود را خم کنید تا جایی که تقریبا بدن شما در حالت مشابهِ نشسته روی صندلی قرار بگیرد. این حالت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی ‌به حالت اولیه بازگردید. حرکت را تکرار کنید.

باید‌ها: عضلات شکم خود را منقبض نگه دارید به تدریج که عضلات شما قوی‌تر می‌شود، مدت زمان نگه داشتن حرکت درحالت نشسته را افزایش دهید.
نبایدها: به اندازه‌ای زانوهای خودتان را خم نکنید که لگن شما پایین‌تر از زانوهای شما باشد. اجازه ندهید زانوهای شما از راستای نوک انگشتان پای شما جلوتر قرار گیرد.

حرکات اصلاحی زانو - اسکات با حالت تکیه به دیوار
حرکات اصلاحی زانو – اسکات با حالت تکیه به دیوار
حرکات اصلاحی زانو - اسکات با حالت تکیه به دیوار
حرکات اصلاحی زانو – اسکات با حالت تکیه به دیوار

بالا رفتن از پله

در انجام این تمرین شما باید فشارهای وارده به قسمت های جلو و پشت ران، لگن و باسن خود احساس کنید.

از یک چهار پایه یا استپ ورزشی با ارتفاع حدود 15 سانتیمتراستفاده کنید. با یک پا روی استپ بروید و پای دیگر را بگذارید که بالاتر از زمین بمانید و در کنار استپ معلق باشد. این حالت را برای سه تا پنج ثانیه نگه دارید. به آرامی ‌پای معلق را به زمین نزدیک کنید و روی زمین قرار دهید و سپس پایی که روی استپ قرار داشت را نیز روی زمین بگذارید. این حرکت را چند بار تکرار کنید و سپس برای پای دیگر هم انجام دهید.

باید‌ها: مطمئن شوید که وقتی روی استپ قدم می‌گذارید، کف پای شما به طور کامل روی استپ قرار گرفته باشد.
نباید‌ها: زانوی پایی که روی استپ قرار دارد را قفل نکنید.

حرکات اصلاحی پا و زانو - بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو – بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو - بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو – بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو - بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو – بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو - بالا رفتن از پله
حرکات اصلاحی پا و زانو – بالا رفتن از پله

نمونه هایی از تمرینات کششی برای مفصل زانو

کشش عضلات چهار سر ران

شما باید کشش حاصل از این تمرین را در عضلات جلوی ران خود احساس کنید.
بایستید و برای حفظ تعادل خود، دسته‌ی یک صندلی را بگیرید یا دست خود را به دیوار تکیه دهید. یکی از پاهای خود را بالا بیاورید، به طوری که پاشنه‌ی پای شما به باسن شما نزدیک شود. مچ پای خود را با دستتان بگیرید و با کمک دستتان، پاشنه‌ی پای خود را تا جای ممکن به باسن خود نزدیک‌تر کنید. این حالت را برای 30 ثانیه نگه دارید.

باید‌ها: زانوهای خود را نزدیک به هم نگه دارید (پاهای خود را جفت کنید). زمانی که کشش را در عضلات خود احساس کردید از بیشتر کشیدن پای خود خودداری کنید.
نباید‌ها: کمر خود را نچرخانید و خم نکنید.

حرکات اصلاحی زانو و پا - تمرینات کششی برای مفصل زانو
حرکات اصلاحی زانو و پا – تمرینات کششی برای مفصل زانو

کشش عضلات همسترینگ

شما باید کشش حاصل از این حرکت را در عضلات پشت ران و در پشت زانوی خود احساس کنید.

بنشینید و هر دوپای خود را دراز کنید. پاهای شما باید در حالت ریلکس و خنثی باشند (لازم نیست نوک انگشتان پا به سمت جلو یا عقب باشند). کف دو دست خود را روی زمین و در دوطرف پاهای خود بگذارید و سعی کنید دستان خود را روی زمین بکشید و به مچ پاهای خود نزدیک کنید. این حالت را برای 30 ثانیه نگه دارید.

بایدها:قفسه سینه خود را باز نگه دارید (شانه‌های شما به سمت جلو جمع نشوند) و کمر خود را تا جای ممکن صاف و کشیده نگه دارید. هنگام خم شدن از ناحیه لگن خم شوید. زمانی که کشش را در عضلات همسترینگ و پشت زنو احساس کردید، کشیدن دست‌ها به سمت جلو را متوقف کنید.

نباید‌ها:کمر خود را خم نکنید و سعی نکنید صورتتان را به زانوهایتان نزدیک کنید. زانوهای خود را قفل نکنید

حرکات اصلاحی زانو و پا - کشش عضلات همسترینگ
حرکات اصلاحی زانو و پا – کشش عضلات همسترینگ

نوشته حرکات اصلاحی زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/feed/ 0
آسیب های زانو https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/ https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/#respond Sat, 23 May 2020 05:48:16 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=260 مشکل زانو آسیب ناشی از فشار کمبود لایه های حمایت کننده در مفصل زانو آن را مستعد پذیرش صدمات ناشی از فشار می نماید. در فوتبال، بسکتبال و کشتی موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که باعث فشردگی و کوبیدگی زانو می شود. نیرویی که بر اثر ضربه وارد می شود ممکن است منجر به… ادامه »آسیب های زانو

نوشته آسیب های زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
مشکل زانو آسیب ناشی از فشار

کمبود لایه های حمایت کننده در مفصل زانو آن را مستعد پذیرش صدمات ناشی از فشار می نماید. در فوتبال، بسکتبال و کشتی موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که باعث فشردگی و کوبیدگی زانو می شود. نیرویی که بر اثر ضربه وارد می شود ممکن است منجر به پارگی پرده سینوویال و یا پرده ضریع شود.

آسیب های زانو ناشی از فشار و ایجاد التهاب
آسیب های زانو

مشکل زانو آسیب ناشی از پیچیدگی

آسیب ناشی از پیچیدگی بر اثر چرخش غیر طبیعی زانو صورت می گیرد. در نتیجه چرخش غیر طبیعی در اندام‌های داخلی زانو، تغییر وضعیت ایجاد می شود. اغلب در حین فعالیت‌های مانند کشتی، فوتبال، بسکتبال و اسکی، موقعیت‌های بسیاری ایجاد می‌شود که زانوی ورزشکار را در معرض صدمات ناشی از پیچیدگی قرار می‌دهد. در چنین موقعیت‌های پا در یک جهت ثابت می‌شود و بدن در جهت مخالف حرکت می‌کند.

کبودی عضلات زانو

ضربه مستقیم و شدید وارد بر عضلاتی که از مفصل زانو عبور می‌کنند شرایط بسیار دشواری را برای ورزشکار ایجاد می کند. یکی از عضلاتی که بیشتر در معرض کبودی قرار دارد، عضله پهن داخلی از گروه عضلات چهار سر ران است. کبودی این عضله دارای تمام علائم اسپرین مفصل زانو می‌باشد که عبارتند از: درد شدید، فقدان حرکت و تورم. تورم و تغییر رنگ به دلیل پارگی بافت عضلانی و رگ‌های خونی است. چنانچه اقدامات اولیه برای درمان صورت گیرد مانند کمپرس سرد، بعد از ۲۴ ساعت مجددا می‌توان از زانو استفاده کرد. البته زمان برگشت به تمرین بستگی به شدت آسیب دارد.

آسیب ها و درد ها و التهابات زانو
آسیب های زانو

کبودی کپسول مفصلی زانو

کبودی کپسول مفصلی زانو اغلب با کبودی عضلات و پرده ضریع همراه است. نیرویی که منجر به آسیب زانو می شود اگر به بافت کپسول مفصلی زانو وارد شود ممکن است باعث پارگی مویرگ ها شود و در ضمن تحریک پرده سینوویال را نیز باعث می شود و در نتیجه مایعات به داخل حفره سینوویال و فضای اطراف مفصل زانو نفوذ خواهند کرد. نفوذ مایعات در این حرفه و فضای اطراف مفصل بسیار آهسته صورت می‌گیرد به طوری که این امر محسوس نمی باشد. در این وضعیت باید از ادامه فعالیت تا بهبودی خودداری کرد چرا که موجب خون ریزی در آن ناحیه می شود. اگر مفصلی مکررا دچار خونریزی شود احتمالا آن مفصل گرفتار التهاب مزمن پرده سینوویال نیز خواهد شد.

التهاب کیسه زلالی اطراف زانو

در اطراف زانو تعدادی کیسه زلالی وجود دارد. کیسه های سینوویال که می توانند تولید مایع کنند. هر یک از این کیسه ها ممکن است صدمه ببینند و موجب التهاب شوند. برای استخوانی مانند کشکک آسیب های کیسه جلویی شایع است. پس از ورود ضربه به این ناحیه ممکن است خون ریزی داخلی اتفاق بیافتد و باعث التهاب کیسه زلالی یا خون ریزی در کیسه زلالی شود. همچنین حرکت تکراری و فشار می تواند التهاب حاد یا مزمن کیسه های زلالی را باعث شود. سایر کیسه های زلالی اطراف زانو ممکن است به همین شکل آسیب ببینند اما احتمال آن خیلی کمتر است.

علائم و تشخیص التهاب کیسه زلالی اطراف زانو

درد پایدار در ناحیه ای که کیسه زلالی در آن قرار دارد. این درد بیشتر در مواقع اعمال فشار بر مفصل زانو ظاهر می شود. حساسیت و تورم روی کیسه های زلالی. برخی اوقات پوست روی کیسه های زلالی داغ و قرمز می شود. هنگام وارد آمدن فشار بر کیسه زلالی مقاومتی اسفنج گونه مشاهده می شود که نشانگر تجمع مایع است.

نوشته آسیب های زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/feed/ 0
زانو درد و درمان آن https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%86/ https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%86/#respond Sat, 23 May 2020 05:34:06 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=258 زانو یکی از مهم ترین و در عین حال آسیب پذیرترین مفاصل بدن به حساب می آید. فاکتورهایی مانند چاقی، سرپا ایستادن و نشستن طولانی، کم تحرکی، کوهنوردی و دوچرخه سواری متمادی، دستشویی ایرانی و فعالیت های ورزشی احتمال آسیب مفصل زانو را بالاتر می‌برند. زانو درد علل مختلف دارد، از جمله: ساییدگی غضروف زیر… ادامه »زانو درد و درمان آن

نوشته زانو درد و درمان آن اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
زانو یکی از مهم ترین و در عین حال آسیب پذیرترین مفاصل بدن به حساب می آید.

فاکتورهایی مانند چاقی، سرپا ایستادن و نشستن طولانی، کم تحرکی، کوهنوردی و دوچرخه سواری متمادی، دستشویی ایرانی و فعالیت های ورزشی احتمال آسیب مفصل زانو را بالاتر می‌برند.

ساختار مفصل زانو
ساختار مفصل زانو

زانو درد علل مختلف دارد، از جمله:

ساییدگی غضروف زیر کشکک که ناشی از عوامل مختلف، از جمله دو زانو و چهار زانو نشستن طولانی مدت و بالا و پایین رفتن زیاد از پله‌ها می باشد.

آرتروز و کاهش فاصله مفصلی زانو بین استخوان ران و ساق.

آسیب مینیسک زانو، بخصوص مینیسک داخلی زانو و به ویژه شاخ خلفی مینیسک داخلی که معمولا با علامت قفل کردن زانو همراه می‌باشد.

آسیب رباط‌های زانو از جمله رباط صلیبی قدامی که از شایع‌ترین آن‌هاست و معمولا با علامت خالی کردن زانو همراه می‌باشد.

التهاب بورس ها (کیسه های زلالی) اطراف مفصل زانو، که بورسیت نامیده می‌شود.

التهاب تاندون عضلات که تاندونیت نامیده می‌شود.

بهم خوردن راستای طبیعی زانو مانند پاهای پرانتزی یا ضربدری.

گرفتگی‌های عضلانی و نقاط دردناک عضلانی (تریگر پوینت)0

دردهای انتشاری در اثر درگیری اعصاب کمری

تروما و ضربات وارده به زانو

بیماری‌هایی مثل آرتریت روماتویید و غیره

ساختار زانو
ساختار زانو

روش‌های درمانی دستی متعددی می‌توانند به رفع این مشکلات کمک کنند. یومی‌هوتراپی و شیاتسو از جمله روش‌های موثر برای رفع مشکلات فوق بوده و نتایج درخشانی به همراه داشته است.

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن محسوب می‌شود، به خصوص برای ورزشکاران، چرا که این مفصل در فعالیت‌های ورزشی به دلیل ارتباط ضعیف استخوان های آن با یکدیگر بسیار آسیب پذیر است. مفصل زانو در مقابل نیرو های که از طرفین به آن وارد می شود و نیرویی که حرکت چرخش در آن تولید می کند بدون دفاع است. در این مطلب آسیب های زانو را به شما معرفی می کنیم.

نوشته زانو درد و درمان آن اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%86/feed/ 0
عضلات مفصل زانو https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%81%d8%b5%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/ https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%81%d8%b5%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/#respond Sat, 23 May 2020 05:14:41 +0000 https://www.dreammassage.ir/?p=248 عضلاتی که از مفصل زانو می‌گذرند یا در حرکت آن مشارکت دارند: از بخش رانی: 1- عضلات چهار سر رانی (کوادراتسپس)2- عضله راست داخلی ( گراسیلیس)3- عضله خیاطه ( سارتوریس)4- عضله دوسر رانی (بایسپس فموریس)5- عضله نیم غشایی ( سمی ممبرانوس)6- عضله نیم وتری ( سمی تاندونوس) از بخش پشت زانو ساق پا: 1- عضله… ادامه »عضلات مفصل زانو

نوشته عضلات مفصل زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
عضلاتی که از مفصل زانو می‌گذرند یا در حرکت آن مشارکت دارند:

از بخش رانی:

1- عضلات چهار سر رانی (کوادراتسپس)
2- عضله راست داخلی ( گراسیلیس)
3- عضله خیاطه ( سارتوریس)
4- عضله دوسر رانی (بایسپس فموریس)
5- عضله نیم غشایی ( سمی ممبرانوس)
6- عضله نیم وتری ( سمی تاندونوس)

از بخش پشت زانو ساق پا:

1- عضله رکبی (پوبلیتئوس)
2- عضله کف پایی (پلانتاریس)
3- عضله دوقلو پا (گاستروکنیموس)

عضلات مفصل زانو
عضلات مفصل زانو
عضلات مفصل زانو
عضلات مفصل زانو

عضله کف پایی Plantaris

سر ثابت: به بخش خلفی خارجی اپی کندیل استخوان ران در بالای مفصل زانو
سر متحرک: به بخش خلفی استخوان پاشنه
عصب گیری: عصب تیبیا (درشت نئی)
عمل: عضله کمکی در فلکشن زانو

عضله کف پایی Plantaris
عضله کف پایی Plantaris

عضله رکبی یا پوبلیته (Popliteus)

سر ثابت: در بالا به سطح خارجی کندیل خارجی استخوان ران می چسبد که توسط یک تاندون گرد و تعداد کمی از الیاف عضلانی از غضروف هلالی خارجی آغاز می شود.
سر متحرک: در پایین به سطح پشتی استخوان درشت‌نی می‌چسبد.
این عضله از داخل کپسول مفصل زانو آغاز می‌شود و تاندون آن منیسک خارجی را از رباط خارجی مفصل جدا می‌کند. این عضله از طریق بخش تحتانی سطح خلفی کپسول مفصلی خارج شده و به طرف محل اتصال خود می‌رود.

عضله کف پایی
عضله کف پایی

عصب گیری: شاخه عصب درشت نی از عصب سیاتیک

عمل: عضله رکبی یا عضله پوپلیته در حرکات مفصل زانو نقش کلیدی ایفا می‌کند. انقباض آن موجب خم شدن زانو و چرخش ساق به داخل می‌شود. اگر پا بر روی زمین باشد چرخش خارجی استخوان ران بر روی درشت‌نی. اگر زانو در وضعیت اکستانسیون باشد عمل اخیر در آغاز فلکسیون انجام می‌گیرد و عمل چرخشی آن رباط‌های مفصل زانو را شل می‌کند گاه به این عمل بازشدن قفل زانو می‌گویند. از آنجایی که عضله به منیسک خارجی متصل است این غضروف را در آغاز فلکسیون زانو به عقب می‌کشد.

عصب گیری
عصب گیری

عضله دو قلو (Gastrocnemius)

سر ثابت: دو سر این عضله، یکی به بخش خلفی داخلی کندیل رانی و دیگری به بخش خلفی خارجی کندیل رانی
سر متحرک: تاندون این عضله در انتها با تاندون عضله نعلی یکی شده و تاندون آشیل را تشکیل داده و به سطح خلفی استخوان پاشنه می چسبد.
عصب گیری: شاخه عصب تیبیا از عصب سیاتیک
عمل: فلکشن زانو و پلانتار فکشن پا

عضله دو قلو
عضله دو قلو

نوشته عضلات مفصل زانو اولین بار در ماساژ رویایی. پدیدار شد.

]]>
https://www.dreammassage.ir/%d8%b9%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%81%d8%b5%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88/feed/ 0